تبلیغات
Computer Networks - رویدادهای مهم امروز 27 مهر را بدانید
Computer Networks
رویدادهای مهم امروز 27 مهر را بدانید 

 


رویدادهای مهم این روز در تقویم خورشیدی


تبعید "رضاخان پهلوی" به جزیره موریس در جریان جنگ جهانی دوم توسط متفقین (1320 ش)


پس از ورود متفقین به ایران و استعفای اجباری رضاخان از سلطنت، وی در 25 شهریور 1320 ش به ناچار ایران را ترك كرد و به امر انگلیس به جزیره موریس و سپس ژوهانسبورگ در آفریقای جنوبی تبعید شد تا اینكه در همان‏جا درگذشت. اگر رضاخان از ابتدای امر، به وسیله اجانب و به ویژه انگلستان روی كار نیامده بود و پایه‏های حكومت خود را بر روی افكار عمومی، عدالت و آزادی استوار می‏ساخت، متفقین هرگز نمی‏توانستند به این سهولت او را بركنار و از ایران تبعید نمایند. او خوب می‏دانست كه با تمام مخالفتی كه روس‏ها و انگلیس‏ها با وی دارند، اما اگر قوایشان وارد تهران شود، به او و خانواده‏اش صدمه‏ای نخواهند زد و حداكثر شدت عمل آنها، بركناری از سلطنت و تبعید وی خواهد بود. آنچه او را بیش از هرچیز نگران ساخته بود، بیم انتقام مردمی بود كه شانزده سال در زیر فشار حكومت زور و استبداد قرار گرفته بودند. و این نگرانی سبب شد كه از سلطنت كناره بگیرد و از ایران خارج شود.


رأی اعتماد مجلس سنا به جعفر شریف امامی برای نخست وزیری (1339 ش)

جعفر شریف امامی، مهره وابسته دربار پهلوی برای دوره اول نخست‏وزیری خود پس از رأی اعتماد از مجلس فرمایشی سنا، مأمور برگزاری انتخابات دوره بیستم مجلس شورای ملی شد. او در آغاز كار خود اعلام كرد، از این پس اختناق وجود نخواهد داشت و آزادی انتخابات تضمین و به خلافكاری‏های گذشته رسیدگی می‏شود. در این زمان، گروه‏های سیاسی، تحرك پیدا كردند و انتخابات نیز با تشنج، اعتصاب و مشكلاتی بسیار همراه شد. همچنین نمایندگانی به مجلس راه یافتند كه طرفدار شاه بودند. سرانجام دولت شریف امامی كه با ناكامی‏های بسیار روبرو شده بود، پس از هفت ماه سقوط كرد و علی امینی، مهره سرسپرده آمریكا، مأمور تشكیل كابینه شد.حمله تجاوزكارانه ناوهای آمریكایی به جزایر نفتی ایران در خلیج فارس (1366ش)

پس از آن كه دولت كویت، جمهوری اسلامی ایران را به حملات موشكی متهم كرد و عراق با این بهانه در 17 شهریور 66، به تأسیسات ایران حمله برد، ایران نیز یك موشك به نفتكش كویتی پرتاب كرد و خساراتی وارد آورد. دولت آمریكا به این بهانه كه پرچم آمریكا روی نفتكش بود تصمیم به اقدام تلافی جویانه گرفت و در 27 مهر 1366، چهار ناوشكن آمریكایی به جزیره رستم كه پایانه نفتی رشادت در آن بود، اعزام شدند. در این حمله، تنها بیست دقیقه مهلت داده شد كه آنجا را تخلیه كنند. آنگاه با توپ‏های سنگین، هزار گلوله به آن شلیك كردند و چون هنوز بخشی از تأسیسات نفتی پابرجا بود، گروه انفجاری را به جزیره اعزام داشتند كه آن را نیز ویران سازد. سپس یك گروه از كماندوهای آمریكایی به میدان نفتی رسالت در شمال جزیره رستم كه مدعی بودند در آن میدان نفتی، تأسیسات رادار و مخابرات وجود دارد حمله نموده، تأسیسات مستقر در جزیره را نابود كردند. این در حالی است كه هیچ گونه تأسیسات نظامی و راداری روی سكوهای نفتی مذكور وجود نداشت. تجاوز مسلحانه آمریكا به تمامیت ارضی ایران، نقض منشور ملل متحد و حقوق بین الملل و نقض مجدد ادعاهای ظاهری آنان در رعایت بی طرفی و نقض كلیه بندهای قطعنامه‏های شورای امنیت بود. این حلمه تجاوزكارانه آمریكا به سكوهای نفتی ایران در خلیج فارس، واكنش‏های متعددی در كشورهای مختلف به دنبال داشت و برخی كشورها این اقدام تجاوزكارانه را محكوم كردند.

www.iranvij.ir| گروه اینترنتی ایران ویج‌

رویدادهای مهم این روز در تقویم هجری

وفات "ابن نفیس" طبیب مسلمان و كاشف گردش ریوی خون(687 ق)


علاءالدین علی ابن نفیس دانشمند و طبیب مسلمان در دمشق به دنیا آمد و در زادگاهش به تحصیل علوم اسلامی پرداخت. او علم طب رانزد دانشمندان مشهور آن عصر فراگرفت و پس ازمطالعه و تحقیقات عمیق در این رشته مهارت بسیاری پیدا كرد. یكی از نخستین كتاب‏های ابن نفیس شرح تشریح القانون نام دارد كه گردش ریوی خون را شرح داده است. كشف این گردش خون، مربوط به سه قرن قبل از زمانی است كه توسط دانشمندان اروپایی ارایه شده است. به همین جهت، بنا به نظر برخی از محققان، دانشمندان اروپایی، این نظریه را از ابن نفیس اقتباس كرده‏اند. كتاب الشامل، یكی دیگر از آثار اوست كه درباره‏ی تكنیكِ جراحی، بحث‏های قابل توجهی دارد.
حمله‏ ی "آقا محمدخان قاجار" به شمال غربی ایران(1210 ق)


آغاز صدارت "امیركبیر" صدراعظم با كفایت ناصرالدین شاه قاجار(1264 ق)


پس از مرگ محمدشاه قاجار، پسرش ناصرالدین میرزا كه شانزده سال داشت به شاهی رسید. وی پس از آن كه در تبریز بر تخت نشست، میزا تقی خان امیرنظام را با لشكری آراسته به تهران فرستاد و خود در 21 ذی قعده به تهران رسید. ناصرالدین میرزا، پیش از ورود به تهران، امیر نظام را به لقب اتابك اعظم ملقب كرد و او رابه صدر اعظمی خویش برگزید. بعدها صدر اعظم ناصرالدین شاه توسط سلطان قاجار ملقب به امیر كبیر گردید.
درگذشت عالم بزرگوار آیت ‏اللَّه "سید یونس اردبیلی" (1377 ق)

سید یونس فرزند سیدمحمدتقی موسوی اردبیلی در سال 1293 یا 1296 ق در اردبیل به دنیا آمد. وی پس از تحصیل مقدمات و سطوح در اردبیل، به زنجان رفت و فقه و اصول را از آخوند ملاقربانعلی زنجانی، عالم بزرگ آن سامان و علوم معقول را از آخوند ملاسبزعلی حكیم آموخت. سیدیونس سپس برای ادامه‏ی تحصیل راهی نجف اشرف شد و در حلقه‏ی درس اساتید نامداری همچون شیخ الشریعه‏ی اصفهانی، فاضل شربیانی، آخوند خراسانی و علامه سیدمحمدكاظم یزدی جای گرفت. وی پس از آن به كربلا رفت و از محضر آیت‏اللَّه میرزا محمد تقی شیرازی بهره جُست. آیت‏اللَّه اردبیلی در سال 1346 ق به اردبیل بازگشت و عهده‏دار امور مذهبی گردید. از آن پس به مشهد رفت و به دنبال كشتار خونین مسجد گوهرشاد، به همراه عده‏ای دیگر از روحانیون، دستگیر، زندانی و سپس تبعید شد. در اواخر عمر چندی درعتبات بود ولی به علت بیماری به تهران رفت و در آن شهر در 84 یا 81 سالگی درگذشت. پیكر این عالم ربانی را به مشهد منتقل كرده و در آن شهر به خاك سپردند. از آیت‏اللَّه سید یونس اردبیلی آثاری برجای مانده كه دوره‏ی كامل فقه، رساله در فروع علم اجمالی و معتقدات القاصر از آن جمله‏اند.


www.iranvij.ir| گروه اینترنتی ایران ویج‌

رویدادهای مهم این روز در تقویم میلادی


تصرف صوفیه پایتخت بلغارستان توسط امپراتوری عثمانی (1386م)

ارتش عثمانی در ادامه تصرف سرزمین‏های منطقه بالكان، در نوزدهم اكتبر 1386م صوفیه ،پایتخت بلغارستان را به تصرف خود در آورد و پس از آن، مقدونیه و صربستان را نیز به امپراتوری عثمانی ضمیمه كرد. كشورهای منطقه بالكان، شامل یونان، بلغارستان، مقدونیه، آلبانی، صربستان، بوسنی، كرواسی و مجارستان در حدود پانصد سال، جزو قلمرو امپراتوری عثمانی بودند و در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم، بر اثر قیام‏های داخلی، هجوم قدرت‏های اروپایی و در نهایت، جنگ جهانی اول، به استقلال دست یافتند.

مرگ "جاناتان سوئیفْت" نویسنده نامدار انگلیسی (1745م)

جاناتان سوئیفْت شاعر و هجوپرداز انگلیسی در 22 آوریل 1667م در دوبلین پایتخت ایرلند از پدر و مادری انگلیسی به دنیا آمد. دوران كودكی و تحصیلات خویش را در ایرلند به پایان رسانید. وی مدت‏ها در جنبشی كه مردم ایرلند برای استقلال بر ضد انگلستان به وجود آورده بودند شركت كرد و برای پیروزی ایرلندی‏ها كوشش فراوانی از خود نشان داد. سوئیفْت هم‏چنین زمانی به فعالیت‏های سیاسی و نیز مذهبی در كلیسا مشغول بود و در تمام این مدت، دست از نویسندگی برنداشت. وی از نویسندگان برجسته و از منتقدان نامور روزگار خویش در انگلستان بود كه با لحن استهزا آمیز و طنزآلود خود، بسیاری از عادات زشت مردم كشورش را نكوهش می‏كرد. سوئیفْت دارای نثری فصیح بود كه به كمك این نیرو و با كمك زبان طنز، از اوضاع زمان انتقاد می‏نمود. وی را از بزرگ‏ترین استادان نثر انگلیسی و هجونویسان معروف آن‏سامان می‏دانند كه بعدها، نویسندگان زیادی از سبك او تقلید و استفاده كردند. اثرمعروف سوئیفْت، سفرنامه گالیور نام دارد كه ابتدا به صورت اثری طنزآمیز به منظور انتقاد از حماقت‏ها و بلندپروازی‏های مردان روز كشور انتشار یافت اما در عین حال، ماجرایى است هیجان‏انگیز كه بارها به صورت فیلم به نمایش درآمده است. او كتاب‏ها و رسالات زیادی به نگارش درآورد كه همگی ازحیث سادگی و روانی و طنز و هجای خاص خود، در ادبیات انگلیس، شهرت ویژه‏ای دارند. سوئیفْت از نظر سیاسی، شخصیتی متنفّذ بود و دفاع او از حقوق مردم ایرلند و كارهایى كه برای رفاه آنان برعهده گرفت، او را قهرمان ملی ساخته بود. سوئیفْت از راه نوشته‏هایش بر دستگاه حكومت انگلستان تاثیر بسیار گذاشت، چنانكه از راهنمایى‏ها و پیشنهادهایش بهره بسیار برده شد. از نظر ادبی، سوئیفْت استاد نثر هجوآمیز قرن خود به شمار می‏آمد. آثارش از تازگی و بلندی اندیشه برخوردار بود و سبك انشایش از وحدت و تناسب كامل میان لفظ و معنی و غنای كلمه، تخیل، استحكام، نرمی، روشنی، فصاحت و دقت بهره‏مند بود. زبان شاعرانه سوئیفْت بسیار لطیف بوده و به سبب مهارتش در بیان اندیشه‏ای بدیع و عمیق و ژرف‏بینی كامل و نظر صائب، در رأس نویسندگان بزرگ كلاسیك انگلستان در نیمه اول قرن هجدهم جای گرفته است. از میان آثار او می‏توان باران شهر، گفتگوی مؤدبانه و نامه‏های یك بزّاز را ذكر نمود. جاناتان سوئیفْت سرانجام در 19 اكتبر 1745م در حالی كه به دلیل مبارزات استقلال طلبانه ضد انگلیسی به شدت محبوب ایرلندی‏ها بود، در 78 سالگی درگذشت.


عقب‏نشینی سپاه "ناپلئون بُناپارت" از روسیه به علت سرمای شدید منطقه (1812م)

با روی كار آمدن ناپلئون بُناپارت در فرانسه و وقوع جنگ‏های مختلف، این كشور به بزرگ‏ترین قدرت اروپا و جهان مبدل شد و در سال 1810 به وسیع‏ترین حدِّ خود رسید. قلمرو امپراتوری ناپلئون، بخش اعظم اروپا را از ایتالیا و اسپانیا تا هلند و آلمان و لهستان فرا گرفت، ولی ناپلئون به این هم اكتفا نكرد و در سال 1812م با یك نیروی عظیم پانصد هزار نفری به سرزمین پهناور روسیه یورش برد. نیروهای مهاجم در مدتی كمتر از سه ماه تا مسكو رسیدند ولی هنگام ورود ناپلئون به مسكو، مدافعان شهر، آن را آتش زدند تا چیزی به دست فرانسویان نیفتد. این عملْ مؤثر واقع شد و سربازان ناپلئون در جریان نبرد، با گرسنگی روبرو گردیدند. هم‏چنین سرمای كشنده روسیه و بیماری باعث شد كه سپاه ناپلئون در نوزدهم اكتبر 1812م مجبور به عقب نشینی شده و شهر را ترك كنند. ولی در مسیر عقب‏نشینی نیز سربازان روسی مرتباً آن‏ها را مورد حمله قرار داده و مانع از رسیدن آذوقه به آنان می‏شدند. در جریان این حمله و عقب‏نشینی تاریخی، از صدها هزار نیروی فرانسوی تنها در حدود سی هزار سرباز خسته، جان سالم به در بردند. در این هنگام ناپلئون با شتاب به پاریس برگشت تا پول تجهیزات و لشكریان مورد نیاز خود را برای حملات بعدی خویش فراهم آوَرَد، اما دول اروپایی با اتحاد علیه كشور ضعیف شده فرانسه، به كشور گشایی‏های ناپلئون خاتمه داده و شكست ناپلئون را قطعی كرده و پس از دستگیری وی را تبعید كردند. شكست ناپلئون در روسیه، آغازی بر افول اقبال سیاسی و نظامی او در اروپا بود كه درنهایت به فروپاشی امپراتوری وی انجامید.


استقلال كامل كشور "كلمبیا" از استعمار اسپانیا (1819م)

سرزمین كلمبیا از قدیم الایام محل سكونت اقوام گوناگونی بود. این سرزمین از سال 1538م مستعمره اسپانیا گردید و از آن زمان، بارها مورد تهاجم دول استعمارگر فرانسه و انگلستان قرار گرفت. اما مبارزات مردم با گذشت زمان وسعت بیشتری یافت و از سال 1781م شورش‏هایى جهت استقلال این كشور برپا شد كه به شدت سركوب گردید. پس از تسلط ناپلئون‏بُناپارت بر اسپانیا، بار دیگر موقعیتی مناسب برای استقلال‏طلبان كلمبیایى به وجود آمد به صورتی كه حتی در سال 1810م اعلامیه استقلال این كشور تهیه و منتشر گردید. اما این وضعیت كه به استقلال كلمبیا می‏انجامید، با واكنش شدید اسپانیایى‏ها و قتل‏عام صدها نفر از انقلابیون منجر شد. سرانجام مبارزات استقلال طلبانه مردم در اوایل قرن نوزدهم به ثمر نشست و عاقبت قوای آزادی‏بخش سیمون بولیوار، مبارز معروف امریكای لاتین، با مبارزات پیگیر خود، در 19 اكتبر سال 1819م حكومت استعماری اسپانیا در این سرزمین را سرنگون كرد. در طی سال‏های بعد، كشورهای ونزوئلا و اكوادور از این كشور مستقل شدند. با این حال این كشور تا اوایل قرن بیستم گرفتار جنگ‏های داخلی میان احزاب و طرفداران آنها بود كه به مرگ صدها نفر انجامید. كلمبیا همچنان تا سال‏های اخیر، درگیر گروه‏های مسلح داخلی و مسئله قاچاق مواد مخدر می‏باشد. كلمبیا با 141/748 كیلومتر مربع مساحت، در شمال غربی امریكای جنوبی در همسایگی ونزوئلا، پرو و اكوادور قرار گرفته است. جمعیت كلمبیا 40 میلیون نفر بوده كه 86% جمعیت آن مسیحی و پیرو مذهب كاتولیك هستند. زبان رسمی مردم كلمبیا اسپانیایى و نژاد آن‏ها سفیدپوست است. پایتخت كلمبیا، بوگوتا و از شهرهای مهم آن كالی، مدلین، و بارانكیلا است. واحد پول این كشور پزوكلمبیا می‏باشد. پیش‏بینی می‏شود كلمبیا تا سال 2025 حدود 60 میلیون نفر جمعیت خواهد داشت. نظام سیاسی حاكم بر كلمبیا جمهوری چند حزبی با دو مجلس قانون‏گزاری است.

قتل "موریس بیشاپ" رئیس جمهور كمونیست گرانادا (1983م)

موریس بیشاپ رئیس جمهور كمونیست گرانادا، در سال 1946م به دنیا آمد. وی پس از پایان تحصیلاتش، با داشتن گرایش‏های چپ گرایانه، فعالیت‏های سیاسی خود را در جهت به وجود آوردن تشكیلات كمونیستی در گرانادا متمركز ساخت. بیشاپ در سال 1976م جنبش سوسیالیستی گرانادا را با نام اختصاری حزب جوئل به وجود آورد و روزنامه‏ای نیز به عنوان ارگان این حزب منتشر كرد. پس از چندی، این حزب توسط دولت، منحل و روزنامه آن نیز توقیف شد. موریس بیشاپ در 13 مارس 1979م در یك كودتای بدون خون‏ریزی، حكومت غرب‏گرای گرانادا را ساقط كرد و با اعلام جمهوری سوسیالیستی گرانادا، قدرت را به دست گرفت. وی مجلس را منحل كرد و روابط دوستانه‏ای با كوبا، نیكاراگوئه و سایر حكومت‏های كمونیستی برقرار نمود. بی‏شاپ توان

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

دوشنبه 16 مرداد 1396 07:06 ب.ظ
Hi, Neat post. There's an issue with your web site in internet explorer, might test this?
IE still is the market leader and a huge section of other folks will leave out your magnificent writing
due to this problem.
شنبه 14 مرداد 1396 06:39 ق.ظ
Great information. Lucky me I came across your blog by accident (stumbleupon).
I have saved it for later!
سه شنبه 13 تیر 1396 08:55 ق.ظ
Thanks for the marvelous posting! I genuinely enjoyed reading it, you may be a great author.I will make sure to bookmark your blog and definitely will come back
later in life. I want to encourage you to definitely continue your great posts, have a
nice day!
دوشنبه 14 فروردین 1396 07:40 ب.ظ
I just couldn't depart your website prior to suggesting
that I really loved the standard information an individual provide to your visitors?

Is gonna be again regularly to investigate cross-check
new posts
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگمدیر وبلاگ : جواد رمضان نژاد
نظرسنجی
لطفا نظر خودتان رابیان کنید.
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی

نیت کنید و اشاره فرمایید

.