تبلیغات
Computer Networks - تاریخچه به وجود آمدن اینترنت
Computer Networks

تاریخچه به وجود آمدن اینترنت


قبل از بوجود آمدن اینترنت و وب, رویای زاندا مطرح بود. در این رویا تمامی علوم, مستندات, تصاویر, صوت, ویدئو و… توسط هر فرد که دارای یکدستگاه کامپیوتر بود در هر زمان و مکان د لخواه, قابل دستیابی بود. زاندا، رویای” تدنلسون ” از یک کامپیوتر خیالی بود. وی دنیائی را که در آن اطلاعات از طریق ابر متن ها و ابر رسانه ها بصورت یک شبکه تار عنکبوتی بهم متصل و مرتبط می گردیدند, پیش بینی کرده بود. در این دنیا اطلاعات بصورت یک کتابخانه جهانی در نظر گرفته می شوند. دستیابی به این کتابخانه جهانی و استفاده از آن تاثیر شگرفی در جوامع متفاوت بشری را بدنبال داشته و منشا بروز تحولات عظیم در حیات بشری خواهد بود.

نحوه شکل گیری و بوجود آمدن وب

زاندا یک رویا بود، ولی امروز با واقعیتی بنام وب مواجه هستیم. به کمک وب اطلاعات موجود، صرفنظر از محل استقرار بهم پیوند خورده و امکان دستیابی به دریائی از اطلاعات برای استفاده کننده فراهم میگردد. اطلاعات فوق دارای ماهیتی کاملا” پویا می باشند. اطلاعات موجود در یک دایره المعارف بصورت ایستا می باشند ولی اطلاعات موجود در وب بصورت پویا بوده و دائما” بهنگام میشوند. با استفاده از وب میتوان در سریعترین زمان ممکن به جدیدترین اطلاعات دستیابی پیدا کرد.اطلاعات فوق از طریق سایت های متعدد که هر کدام می توانند در یک و یا چندین محل مستقر یاشند در اختیار استفاده کننده قرار میگیرد. وب پتانسیل بالای خود را مدیون دو تکنولوژی مدرن ابر رسانه ها (HyperMedia)  و ابر متن ها (HyperText)  است.  در ابرمتن ها, اطلاعات مرتبط با استفاده از یک روش مدون بهم پیوند زده میشوند. با استفاده از ارتباطات تعریف شده بین اطلاعات، میتوان با هر روش دلخواه و طی یک مسیر خطی و یا غیر خطی به اطلاعات مورد نظر دستیابی پیدا کرد.
بهر حال زمانیکه مجموعه وسیعی از اطلاعات را با هر روش ممکن ذخیره نمائیم, می بایست روشهائی را نیز برای بازیابی و دستیابی به آنان تدوین نمود. در مدلهای قدیمی جهت حرکت از یک صفحه (یک حریم اطلاعاتی) به صفحه دیگر، می بایست بصورت خطی حرکت نمود.( ابتدا صفحه یک و در ادامه صفحه دو و …) در یک ابر متن با استفاده از اطلاعات تعریف شده میتوان از یک واژه به واژه دیگر پرش و اطلاعات مربوطه را مشاهده نمود.مثلا” در یک دایره المعارف که بصورت ابر متنی پیاده سازی شده است, میتوان اطلاعاتی را در رابطه با ” نیما یوشیج ” مشاهده و در همان وضعیت اطلاعاتی را نیز در رابطه با ” یوشیج ” زادگاه وی مشاهده نمود. در زمان مشاهده اطلاعات در رابطه با “یوشیج ” میتوان اطلاعاتی را در رابطه با استان مازندران نیز دریافت کرد. در گذشته اکثر اطلاعاتی که از طریق وب دراختیار استفاده کنندگان قرار می گرفت به صورت متن (Text) بود, ولی امروزه با بکارگیری امکانات چند رسانه ای (MultiMedia) نظیر صوت, گرافیک, انیمیشن و تصویر میتوان اطلاعات را با اشکال متفاوت بر روی سایت های اطلاعاتی مشاهده نمود. مثلا” میتوان یک سایت اطلاعاتی از فیلم های ویدئوئی را ایجاد و علاقه مندان به استفاده از سایت، از طریق وب قادر به دستیابی فیلم مورد علاقه خود خواهند بود.

وب بعنوان بخشی از اینترنت محسوب میگردد (اینترنت یک شبکه گسترده جهانی از کامپیوترهای بهم مرتبط می باشد). وب یک سیستم مدیریت بانک اطلاعاتی سرویس دهنده / سرویس گیرنده بوده که از یک ساختار و معماری مشخص جهت بازیابی اطلاعات استفاده می کند. تمامی مرورگرها با آگاهی از این معماری قادر به دستیابی به اطلاعات موجود خواهند بود. مرورگرها, نرم افزارهائی هستند که پس از نصب و بهره برداری از آنان میتوان از یک سایت اطلاعاتی به سایت دیگر حرکت نمود .اولین بار یک برنامه نویس انگلیسی بنام ” برنرز لی ” ایده ترکیب ابر رسانه ها را با منابع اطلاعاتی اینترنت مطرح نمود. قبل از وب منابع و اقلام اطلاعاتی گوناگونی در اینترنت وجود داشت ولی دستیابی به آنها بسادگی میسر نبود. در سال ١٩٨٩ “زمانیکه” برنرزلی” بر روی یک پروژه فعالیت می کرد, مشاهده نمود که دستیابی به اطلاعات مورد نیاز جهت کار همزمان بر روی پروژه برای افراد, عملیاتی طاقت فرسا و مشکل است.وی با بهره گیری از تکنولوژی ابر متن ها, شبکه ای از مستندات مورد نیاز افراد جهت فعالیت در پروژه های گوناگون را فراهم آورد. در این حالت ارتباطات متعددی به صفحات مستندات, ایجاد و تمامی جزئیات مربوطه از دید استفاده کننده مخفی می ماند.

مستندات وب ، می بایست با یک قالب خاص نوشته شوند, بگونه ای که ابر متن ها بتوانند با یکدیگر کار نمایند. این قالب خاص Hyper Text Markup HTML نام داشت.

این زبان زیر مجموعه زبان SGML یا (Standard Generalized Markup Language ) محسوب میگردد.

SGML متنی است.از استاندارد فوق در گذشته اغلب جهت عملیات مربوط به نشر رومیزی استفاده می شد.” برنرزلی ” از قابلیت های ابرمتن ها برای ایجاد اولین مستندات در وب استفاده نمود.جهت دستیابی به اولین سایت های وب از یک مرورگر خطی وب استفاده می شد. این مرورگر محدود به استفاده از صرفاً یک خط از اطلاعات بود. در این مدل می بایست از یکی از نرم افزارهای اینترنت بنام TelNet جهت دستیابی به دو سایت اولیه وب با نامهای Infacern.ch و یا Nxo01.cern.ch استفاده میگردید. این مرورگر دارای دستوراتی نظیر Start a Search و Follow a Link بود. اکثر اطلاعات موجود در سایت های اولیه ، از امکانات ابر متن ها استفاده نمی کردند و همین امر باعث عدم بکارگیری قابلیت های ابرمتن ها در مستندات اولیه و عدم رشد مناسب وب گردید. مهمترین عامل رشد و فراگیر شدن وب در سطح جهان, عرضه مرورگر “موزائیک ” به بازار بود.

موزائیک ( تولد نسل جدیدی از مرورگرها )

” مارک آندرسون ” در سال ١٩٩٣ پروژه تولید و طراحی نرم افزار موزائیک را هدایت نمود. هدف از طراحی موزائیک، ارائه راهکاری مناسب برای افرادی بود که بر روی پروژه های متفاوت فعالیت داشته و ملزم به استفاده و دستیابی به اطلاعات مشترک بودند.در ابتدا ” آندرسون ” از وجود وب هیچگونه اطلاعی نداشت و جهت ارائه راه حل مناسب، تحقیقات گسترده ای توسط وی انجام و در نهایت وی وب را بعنوان یک را ه حل مناسب کشف نمود. پس از شناخت پتانسیل های وب توسط ” آندرسون “،

ایده طراحی موزائیک بعنوان مرورگر وب توسط وی مطرح گردید.در آوریل ١٩٩٣ اولین نسخه موزائیک برای سیستم Windows ارائه گردید.این برنامه بسرعت در سطح جهان مطرح و باعث اعتبار و شهرت فراوان وب گردید. بدلیل اعتبار و عمومیت یافتن موزائیک ، NCSA (مرکز ملی برنامه های فوق محاسباتی ( نسخه های ویندوز و اپل مرورگر فوق را پیاده سازی نمود. مرکز فوق با توجه به تعریف خاص حوزه فعالیت خود مجبور به فروش امتیاز ” موزائیک ” به چندین شرکت از جمله:Communication Mosaic و Quarterdeck spry شد.در سال ١٩٩۴  مارک آندرسون NCSA را ترک و به یک شرکت جدیدالتاسیس بنام ” نت اسکیپ” NetScape)) پیوست. پس از پیوستن وی به نت اسکیپ, مرورگر جدیدی توسط این شرکت طراحی وبا نام Netscape Navigator به بازار عرضه گردید. این مرورگر انقلابی در زمینه مرورگرها را بوجود آورد و پس از مدت زمان کوتاهی بعنوان پرفروشترین مرورگر در سطح جهان مطرح گردید.

رشد و توسعه وب

وب با یک سرعت حیرت انگیز در حال رشد و توسعه است.امروزه در اکثر برنامه های تلویزیونی و پخش آگهی های تجاری کمترین آگهی را میتوان مشاهده نمود که متقاضیان را جهت کسب اطلاعات بیشتر به یک وب سایت هدایت ننماید. یک وب سایت، سیستمی بر روی اینترنت است که شامل سرویس دهنده وب (Web Server) است. این سرویس دهنده ، نرم افزاری بر روی سایت است که امکان دستیابی مرورگرهای وب را به مستندات موجود فراهم می کند.در گذشته بدلیل ترافیک بالای مصارف سیاسی از اینترنت, زمینه استفاده از آن در بعد تجاری و اقتصادی فراهم نبود.در سال ١٩٩١ با پیدایش ایده تبادل اقتصادی اینترنت CIX (Commerical Internet Exchange) وضعیت فوق تغییر کرد. CIX توسط ارائه دهندگان سرویسهای اینترنت تحت AlterNet,CERfent,PSInet ارائه گردید. این سیستم با موفقیت و استقبال چشمگیری مواجه گردید.امروزه اغلب تولید کنندگان کالا در سطح جهان اطلاعات مربوط به کالای خود را بر روی وب و از طریق سایت های شناخته شده ای ارائه میدهند.متقاضیان کالا در هر نقطه از جهان با مراجعه به سایت مربوط به آن شرکت و یا شرکت های مشابه میتوانند آگاهانه نسبت به انتخاب کالای مورد علاقه خود اقدام و از طریق وب، فرآیند ثبت سفارش را انجام دهند.برخی دیگر از شرکت ها در سطح جهان بالاخص شرکت های کامپیوتری سرویس های فنی و پشتیبانی خود را به مشتریان از طریق وب انجام میدهند. مثلا” با مراجعه به سایت ماکروسافت علاوه بر امکان خرید محصول مورد نظرخود، درصورتیکه در زمینه بکارگیری یکی از محصولات نرم افزاری آن شرکت دارای سوالات و ابهاماتی باشیم, با استقرار در بخش فنی و پشتیبانی میتوان پاسخ و رهنمودهای لازم را دریافت کرد.برخی دیگر از شرکت ها بالاخص شرکت های انتشاراتی و چاپ مجلات، روزنامه ها، اطلاعات خود را  بر روی شبکه قرارداده و زمینه استفاده و یا خرید را برای متقاضیان فراهم می نمایند. تمامی متقاضیان جهت خرید کالای مورد نیاز خود از طریق وب, می بایست دارای یکی از انواع متداول کارتهای اعتباری نظیر : Credit Card و یا MasterCard شد. پس از انتخاب کالا از طریق متقاضی و تعیین نحوه پرداخت شماره مربوط به کارت اعتباری می بایست به سیستم داده شود. ثبت و درج شماره کارتهای اعتباری یکی از مسائل مهم در زمینه امنیت در تجارت بر روی اینترنت است. هر فرد می بایست این اطمینان را داشته باشد که از شماره کارت اعتباری وی استفاده غیر قانونی بعمل نمی آید. به همین دلیل وب مجهز به یک سیستم رمزگذاری مطمئن جهت کارت های اعتباری است.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

یکشنبه 15 مرداد 1396 10:30 ب.ظ
In fact when someone doesn't be aware of then its up to other users
that they will help, so here it occurs.
جمعه 9 تیر 1396 07:56 ب.ظ
Thanks for finally writing about >Computer Networks - تاریخچه به وجود
آمدن اینترنت <Liked it!
چهارشنبه 7 تیر 1396 08:18 ب.ظ
I drop a comment whenever I especially enjoy a article on a site or
if I have something to valuable to contribute to the conversation. It is
caused by the fire communicated in the post I read. And on this post Computer Networks - تاریخچه به وجود آمدن اینترنت.

I was actually excited enough to post a comment :-P I actually
do have a few questions for you if you tend not to mind. Could it be just me
or do a few of these responses look as if they are coming from
brain dead people? :-P And, if you are posting at additional online sites, I would like to follow everything fresh you have
to post. Would you make a list every one of your community sites like
your twitter feed, Facebook page or linkedin profile?
دوشنبه 5 تیر 1396 07:13 ب.ظ
Incredible quest there. What occurred after? Thanks!
چهارشنبه 20 اردیبهشت 1396 11:37 ب.ظ
Howdy very nice site!! Guy .. Excellent .. Superb ..
I will bookmark your blog and take the feeds additionally?

I'm glad to find a lot of helpful information right here in the submit, we want work out more
strategies in this regard, thanks for sharing.

. . . . .
سه شنبه 22 فروردین 1396 06:21 ق.ظ
wonderful submit, very informative. I ponder why the opposite
experts of this sector do not notice this. You must proceed your writing.
I am confident, you've a great readers' base already!
سه شنبه 15 فروردین 1396 11:54 ب.ظ
Everything is very open with a very clear explanation of the challenges.

It was truly informative. Your website is extremely helpful.
Thanks for sharing!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگمدیر وبلاگ : جواد رمضان نژاد
نظرسنجی
لطفا نظر خودتان رابیان کنید.
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی

نیت کنید و اشاره فرمایید

.