تبلیغات
Computer Networks - چگونگی اتصال دو كامپیوتر بدون استفاده از روتر
Computer Networks

چگونگی اتصال دو كامپیوتر بدون استفاده از روتر

تصور كنید دو كامپیوتر در خانه دارید و می خواهید آن ها را به گونه ای به هم متصل كنید كه بتوانید به راحتی یك اتصال اینترنتی را بین آن ها به اشتراك گذاشته و از این طریق عكس، موسیقی و سایر فایل ها را از یك كامپیوتر به كامپیوتر دیگر منتقل كنید. چگونه این كار را انجام می دهید؟

اتصال دو كامپیوتر به صورت مستقیم

برای این كار دو گزینه در اختیار دارید: می توانید یك روتر (انتقال دهنده) خریداری كرده و یا در صورتی كه به دنبال ابزاری پیچیده تر بوده و قصد هزینه كردن برای خرید ابزاری اضافی ندارید، می توانید دو كامپیوتر را با استفاده از یك كابل معمولی به یكدیگر متصل كنید. روش دوم نیاز به تنظیمات شبكه ای پیچیده ندارد و همچنان می توانید فایل، اتصال اینترینتی و حتی چاپگر را بین دو كامپیوتر به اشتراك بگذارید.

برای این منظور به ابزارهای ذیل نیاز دارید:

برای نصب یك شبكه اولیه با استفاده از كابل، تنها به یك كابل اترنت نیاز دارید و همچنین باید سایر الزامات كارت شبكه (LAN یا كارت اترنت نیز نامیده می شود) را روی دو كامپیوتر نصب كنید.

این كار دشوار نخواهد بود. زیرا اكثر سیستم های جدید به طور پیش فرض دارای كارت شبكه هستند، اما اگر كامپیوتر شما قدیمی است، می توانید یك كارت LAN داخلی را به مادربورد هر یك از سیستم ها وصل كنید یا اینكه از یك مبدل شبكه USB استفاده كنید كه در اینصورت پورت USB شما به یك پورت اترنت تبدیل می شود.

كابل های متقاطع اترنت شبیه كابل های اترنت استاندارد هستند كه سیم كشی داخلی آنها كمی متفاوت است. این كابل را در مراكز خدمات كامپیوتر می توان تهیه كرد. در صورتی كه این كابل را نیافتید، می توانید یك مبدل متقاطع ارزان خریده و بدین ترتیب از كابل های استاندارد اترنت به عنوان كابل متقاطع استفاده كنید.

اتصال دو كامپیوتر با یك كابل اترنت متقاطع

قبل از اتصال دو كامپیوتر با یك كابل، مطمئن شوید كه هر دو سیستم از یك گروه كاری استفاده می كنند. در اینجا نحوه تغییر گروه كاری كامپیوتر ها را به صورت گام به گام شرح می دهیم.

تغییر گروه كاری در ویندوز XP: از منوی شروع، بر روی گزینه My Computer كلیك كنید. Properties را از منوی افتادنی پیش رو انتخاب كرده و سپس زبانه دوم از پنجره System Properties با عنوان Computer Name را انتخاب كنید. حال بر روی كلید Change… كلیك كنید، نام گروه كاری منحصر بفردی را بنویسید و سپس كامپیوتر خود را راه اندازی مجدد كنید.

تغییر گروه كاری در ویندوز 7 یا ویستا: كنترل پنل را باز كنید، عبارت Workgroup را در كادر جستجو تایپ كنید و گزینه Change Workgroup Name را انتخاب كنید. سپس روی كلید Change… كلیك كنید، نام گروه كاری را وارد كرده و كامپیوتر را راه اندازی مجدد نمایید. در ویندوز 7 یك مرحله حذف می شود. تنها كافیست در كادر جستجو از منوی شروع عبارت Workgroup را تایپ كرده و پس از انتخاب گزینه اول سایر مراحل قبل را انجام دهید.

حالا كه گروه های كاری هر دو كامپیوتر یكسان هستند، با استفاده از كابل متقاطع اترنت دو كامپیوتر را به یكدیگر متصل كنید. تنها كافیست یك سر كابل متقاطع را به مبدل شبكه كامپیوتر اول و سر دیگر را به مبدل شبكه كامپیوتر دوم متصل كنید.

ویندوز به صورت خودكار شبكه جدید را شناسایی می كند و شما می توانید به راحتی فایل ها و فولدرهای كامپیوتر دیگر را كه به اشتراك گذاشته شده است ببینید. برای این منظور تنها باید از منوی شروع (یا كنترل پنل) NETWORKS را انتخاب كرده و كامپیوتر دیگر را با توجه به نام آن پیدا كنید. آنگاه می توانید فایل های به اشتراك گذاشته شده روی كامپیوتر دیگر را مرور كرده و حتی از چاپگرهای به اشتراك گذاشته شده استفاده كنید.

رفع عیب: اگر در NETWORKS نمی توانید كامپیوتر دیگر را ببینید، احتمالاً در بالای پنجره NETWORK پیامی ظاهر شده مبنی بر اینكه یافتن NETWORK غیر فعال شده است (تصویر ذیل). گزینه TURN ON NETWORK DISCOVERY AND FILE SHARING را انتخاب كنید. حال می توانید كامپیوتر دیگر را روی شبكه خانگی خود ببینید.

وقتی می توان فایل ها را بین دو كامپیوتر متصل شده به یكدیگر از طریق كابل متقاطع و بدون یكسان سازی گروه كاری به اشتراك گذاشت، این كار تنها در صورتی ممكن خواهد بود كه این شبكه در هر دو سیستم به عنوان یك شبكه خصوصی تعریف شده باشد. البته همچنان ممكن است مشكلاتی وجود داشته باشد. بنابراین توصیه می شود قبل از به اشتراك گذاشتن فایل ها و چاپگرها هر دو كامپیوتر را روی یك گروه كاری قرار دهید.

به اشتراك گذاشتن یك اتصال اینترنتی بین دو كامپیوتر

به اشتراك گذاشتن یك اتصال اینترنتی بین دو كامپیوتر از طرق مختلف انجام پذیر است. برای مثال:

حالت اول: شما یك شبكه WI-FI خانگی نصب كرده اید، اما كامپیوتر قدیمی شما فاقد كارت شبكه بی سیم است. در این حالت می توانید از یك لپ تاپ برای اتصال بی سیم به اینترنت استفاده كرده و سپس همان اتصال اینترنتی را با استفاده از یك كابل متقاطع برای كامپیوتر خود به اشتراك بگذارید.

حالت دوم: یك نت بوك دارید كه دارای یك اتصال اطلاعات سلولی است. می توانید آن اتصال را در خانه و از طریق یك كابل اترنت متقاطع برای كامپیوتر دیگری به اشتراك بگذارید.

حالت سوم: لپ تاپ شما دارای یك مودم بی سیم USB (كند) و كامپیوتر شما به یك خط ADSL متصل است. همچنین روتری در خانه ندارید. برای كارهای فشرده نیازمند پهنای باند زیاد (مثلاً زمانی كه می خواهید از عكس های خود روی یك سرویس آنلاین بك آپ بگیرید)، می توانید لپ تاپ خود را به كامپیوتر متصل كنید تا این كار با سرعت بیشتری انجام شود.

حال به مراحل به اشتراك گذاشتن اتصال های اینترنتی می پردازیم.

اولاً اگر فقط می خواهید یك اتصال اینترنتی را به اشترك بگذارید و فایلی در كار نیست، نیاز نیست هر دو كامپیوتر روی یك گروه كاری قرار داشته باشند. تنها كافیست دو كامپیوتر را با استفاده از یك كابل متقاطع اترنت به یكدیگر متصل كنید. سپس از كامپیوتر میزبان اتصال اینترنتی، به اشتراك گذاری آن را فعال كنید. در نسخه های مختلف ویندوز روش كار متفاوت خواهد بود.

در ویندوز XP: از كنترل پنل گزینه NETWORK AND INTERNET CONNECTIONS را انتخاب و روی گزینه NETWORK CONNECTIONS كلیك كنید.

روی شبكه ای كه می خواهید آن را به اشتراك بگذارید (سیستم متصل به اینترنت) كلیك راست كنید، PROPERTIES را انتخاب و روی زبانه ADVANCED كلیك كنید. سپس گزینه ALLOW OTHER NETWORK USERS TO CONNECT THROUGH THIS COMPUTER’S INTERNET CONNECTION را علامت گذاشته و OK را كلیك كنید. حال كامپیوتری كه از طریق كابل متقاطع به كامپیوتر اصلی متصل شده به اینترنت دسترسی دارد.

در ویندوز 7 و ویستا: كنترل پنل ر ا باز كنید، عبارت NETWORK CONNECTIONS را در كادر جستجوی موجود در بالای سمت راست صفحه وارد و گزینه VIEW NETWORK CONNECTIONS را انتخاب كنید.

روی شبكه ای كه می خواهید آن را به اشتراك بگذارید (سیستم متصل به اینترنت) كلیك راست كنید، PROPERTIES را انتخاب كنید. زبانه SHARING را انتخاب و گزینه ALLOW OTHER NETWORK USERS TO CONNECT THROUGH THIS COMPUTER’S INTERNET CONNECTION را علامت گذاشته و OK را كلیك كنید. حال كامپیوتری كه از طریق كابل متقاطع به این ویندوز 7 یا ویستا متصل شده به اینترنت دسترسی دارد.درباره وبلاگمدیر وبلاگ : جواد رمضان نژاد
نظرسنجی
لطفا نظر خودتان رابیان کنید.
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی

نیت کنید و اشاره فرمایید

.